Borovets Gece Hayatı

BOROVETS GECE HAYATI

Gece hayatının renkliliği bir tatil merkezinin gizli avantajıdır. Yaz tatili veya kış aylarında yapılması planlanan birkaç günlük seyahatlerde gidilen lokasyonun sunduğu coğrafi özellikler dışında vakit geçirilecek yerlerin çokluğu tercihlerin değişmesini sağlayabilir. Kararın şekillenmesini belirleyen bu “küçük” ayrıntı elbette tercihi yapan kişinin zevklerine göre değişebiliyor. Ancak, gece boyunca dans etmek veya sadece sakince bir kafede kitap okuma gibi hayaller kurulsun, gidilecek tatil merkezinde bu isteklerin gerçekleşmesi için bu fırsatları sunacak işletmelerin bulunması gerekiyor.    

Son 20 yılda turizm sektöründe sürekli gelişim halinde olan ülkelerden biri olan Bulgaristan, sunduğu tatil seçeneklerini çeşitlendirerek hizmet kalitesini yükseltti ve pek çok insanın ilk tercihlerinden biri olmaya başladı. Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle pek çok Türk’ün de tercih ettiği tatil merkezlerine sahip olan ülkenin coğrafi avantajlarını tamamlayan ise gece hayatının renklenmesi oldu.   

Bu duruma en önemli örneklerden biri de ülkenin kış turizminde gözde olan bölgeleri oldu. Pamporovo, Bansko ve Borovets’e yapılan yatırımlar kayak için gelen insanları teknik açıdan zaten mutlu etmeye yetiyordu. Bu ilginin artması ise diğer hizmetlerin de çeşitlenmesinin önünü açtı. Bu merkezlerde açılmaya başlayan restoranlar, gece kulüpleri, mağazalar ve kafeler günün her saatinde misafirlerin iyi hissetmesinde önemli bir görev üstlendi.  

Farklı konseptlerde hizmet veren bu işletmeler bu tatil yerlerine giden insanların gecenin geç saatlerine kadar kendilerine uygun ortamlarda eğlenmesini sağlıyor. Bu durum elbette Bulgaristan’ın en çok bilinen kış tatili merkezlerinden Borovets için de geçerli. Rila Dağı’nın eteklerinde bulunan bu kayak merkezine gelenler gündüzleri spor yaparken, karanlık bastığında önce güzel bir yemek yemek için istediği restoranı seçebiliyor daha sonra ise dans etmek için onlarca alternatiften hangisinin kendisi için uygun olduğuna karar verebiliyor. Borovets’te her gün parti var…

Borovets Gece Hayatı

EĞLENCENİN ADRESİ BOROVETS

Borovets, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya bir saatlik bir mesafede bulunuyor. Bu konumu ülkenin en büyük şehrinde yaşayanlar için de bölgeyi tercih sebebi yapıyor. Bir günlüğüne dahi olsa koşuşturmacadan uzaklaşarak nefes almak veya haftasonunu eğlenerek değerlendirmek isteyenler için Borovets pek çok imkân sunuyor. Dağın ortasında yarattığı farklı ambiyans ile gündelik hayattan uzaklaşmak isteyenler elbette sadece Bulgarlar değil. Borovets’e “Balkan Yarımadası’nın en trend kış merkezlerinden biri” yakıştırması yapılması boşuna da değil. Zira çevre ülkelerden gelip bu kayak merkezini seçen insanların tercihlerini yarısı kış sporlarını yapma imkânlar etkiliyorsa diğer yarısını gece hayatının çeşitliliği cezbediyor.  

Kış tatili bir bakıma hareketi mecburi kılıyor. Kayak, snowboard veya herhangi bir kış sporu branşını icra etmek bazen zorlu hava koşullarında bol enerji harcamak anlamına geliyor. Elbette bu durum bilerek yapılan bir tercihin sonucunda oluşuyor. Adrenalin tutkusu kolayca vazgeçilebilecek bir alışkanlık değil. Ancak gündüz saatlerinde biriktirilen bu yorgunluk gece saatlerinin boş geçirileceği anlamını da taşımıyor. Tatilde ana amaç aslında rutin hayatın dışına çıkmak ve bunu sağlamanın en iyi yolu keyif alınan anılar biriktirmek. Borovets’te kişisel zevkine uygun herhangi bir mekânda her tatilcinin bu isteğini gerçekleştirme fırsatı bulunuyor.  

Borovets bir şehre sahip değil. Daha çok biraraya gelmiş oteller bölgesi olarak tanımlanabilir. Ancak hem yakınlarında bulunan Samokov hem de kayak bölgesinin merkezinde bulunan restoranlar ve gece kulüpleri güneşin battığı saatlerden sonra hayatın hiç duraksamadan devam etmesini sağlıyor. Bölgenin ilk kez 1800’lü yılların sonlarında dönemin Bulgaristan çarı için kurulan av köşkü ile başlayan popülerliği ve 1960’larda başlayan yatırımlarla kayak merkezine dönüşümü aradan geçen yaklaşık 60 yılda burada hizmet veren işletmelerin tecrübe kazanmasını da sağlamış. Bu avantajları ise tatil için gelen insanlara eksiksiz hizmet olarak yansıyor.  

Kayak merkezinde eğlence hayatına yönelik hizmet veren işletmeler müşteri memnuniyetinin karşılığı olarak görülen hizmetlerin aksamaması, iletişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve ürünlerin çeşitliliği konularında hiçbir eksik olmadan misafirlerine sunuluyor. Üstelik bu noktaya gelen pek çok insanın yorumuna göre alanındaki popüler rakiplerine göre çok daha uygun fiyatlarla bu hizmetler veriliyor. Tatil yerlerinin favori uygulamalarından biri olan "Happy Hours" saatlerinde alkollü içkiler sadece daha da ucuza satılmıyor, daha uzun süre de devam edebiliyor.

Borovets’te dünyanın en bilinen alkollü içecek markaları bulunsa da bunlara bağımlı olunmaz. Çünkü farklı kokteyllerden veya Bulgaristan’ın en özel yerel içeceklerinin de tadına bakılabiliyor. Bulgaristan tarzı üretilen rakı, ülkeye özgü bir üzüm türü olan Mavrud’tan hazırlanan şaraplar ve daha pek çok yerel lezzetin geceye daha çok etki etmesi içinse yerel tarzda tasarlanmış meyhaneler tercih edilebilir. Bu işletmelerde söylenen yerel folklor şarkıları ve yemekler ise Bulgaristan yaşam tarzını ve kültürünü daha iyi tanımak için fırsat sunuyor.

Dağ ortamında bulunmak iştahı da açar. Ancak tatilde sadece doymak için yemek emek pek de tatmin edici bir seçenek olmaz. Borovets’te usta şefler tarafından hazırlanarak sunulan İtalyan pizzası veya Fransız tatlısının ise orijinallerinden neredeyse hiç farkı yok. Hatta tüketildiği yerin ortamı da hesaba katılırsa avantajlı oldukları bile söylenebilir.  Bölgede hizmet veren restoran ve kafeleri öne çıkaran bir diğer özellikleri de her biri kendine özgü olan tasarımları. Kuşkusuz dağ evi dekorasonu ile hizmet veren bir mekânda Bulgaristan usulü hazırlanan et yemekleri yemek gece eğlencesi öncesinde iyi bir hazırlık olacaktır. 

Borovets Gece Hayatı

BULGARİSTAN’IN GÖZDESİ

Kış aylarında güneş erken batar. Kişisel hijyen bakımı, biraz nefeslenmek ve yemek ile enerji seviyesi yeniden yükseltilince ise sıra tekrar yorulmaya gelir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra gecenin başlaması pek uzun sürmez. Gece yarısına iki saat kala ise her yerden neşeli yüksek sesler ve kıvrak şarkılar yükselmeye başlar. Aynı restoranlar gibi Borovets’te bulunan her restoran ve kafe gibi gece kulüplerinin de kendine özel tarzları bulunuyor. Hareketli bir gece geçirmek isteyenler için gece kulüpleri günün ilk saatlerine kadar hizmet vermeye devam ediyor. Dans etmekten yorulanlar içinse daha sakin mekânlara geçiş yapma seçenekleri bulunuyor. Daha kalabalık bir grup ile eğlenenler için kareoke kulüpleri, sakince içeceğini yudumlamak isteyenler için canlı müzik yapılan barlar, bilardo veya bowling salonu veya şansını denemek isteyenler için casino ise her daim hazırda bekleyen mekânlardan bazıları. Tabii otelden çıkmak isteyen ancak gürültülü bir ortam tercih etmeyenler de olacaktır. Onlar için sunulan SPA ve masaj merkezleri rahatlamak ve farklı bir şekilde geceyi geçirmek için iyi bir seçenek olacaktır. Borovets’te gece hayatı hiç yavaşlamaz. Zira durmak için hiçbir neden yoktur. 


 

© 2015 borovetsturu.org! Terms of Use and Privacy Policy.